Staj takvimimiz dolduğundan bir süre staj başvurusu alamıyoruz. Güncel durumu bu sayfadan takip edebilirsiniz.

Mor Çatı’da Stajyer Olmak

Mor Çatı kadına yönelik erkek şiddetine karşı mücadele ederken bu alanda çalışmayı planlayan öğrencilere staj olanağı tanıyarak onlarla da dayanışmanın yolunu aramaktadır. Mor Çatı’nın kadınlarla nasıl dayanışma kurduğunu ve feminist bir kadın örgütü olarak yürüttüğü politik mücadeleyi aktarabilmek için staj çalışmasının uzun vadede gerçekleşmesine önem veriyoruz. Hem alana yeni dahil olan stajyer için hem de desteğe ihtiyacı olan kadınlara feminist bir yaklaşımla destek olabilmeyi mümkün kılabilmek için Mor Çatı’da staj yapma süresi en az 3 ay haftada 5 gün veya 6 ay haftada 3 gün olacak şekilde belirlenmiştir. Türkiye’deki okulların öğrenciler için belirlediği staj süreleri çok daha kısa olabilmektedir. Bu durumda Mor Çatı’da staj yapmak isteyen kadınlarla okuldan mezun olduktan sonra veya yaz tatilinde staj yapabilecekleri bilgisi paylaşılmaktadır.

Mor Çatı’nın staj politikası gereği staj çalışmasında toplumsal cinsiyet ve erkek şiddetine ilişkin farkındalığı yükseltmek hedeflenir, kadına yönelik şiddete ilişkin Türkiye’de sürdürülen mücadelenin tarihine, hukuksal düzenlemelere, dayanışma merkezi ve sığınakta feminist yöntemlerle sürdürülen çalışmalara ilişkin bilgiler verilir ve deneyim paylaşımı yapılır.

Mor Çatı kadınlarla dayanışmasını dayanışma merkezi ve sığınak üzerinden kurmaktadır. Staj yapacak kişinin nerede staj yapacağı Mor Çatı gönüllüleri ile yapılacak görüşmede, stajyer adayı ile birlikte kararlaştırılmaktadır.

Mor Çatı’da staj yapmak isteyen kadınların iyi derecede Türkçe bilmesi ve Mor Çatı’nın staj takviminin yeni stajyer kabul etmeye uygun olması gerekmektedir. Lise öğrencilerinin ve liseyi yeni bitirenlerin staj başvurularını kabul edemiyoruz.

Staj yapma alanları:

  • Sığınak çalışması
  • Dayanışma merkezi
  • Kaynak ve proje geliştirme

Stajyer kabul süreci:

  • Mor Çatı’da staj yapmak isteyen kişiler mail üzerinden özgeçmişlerini ve neden Mor Çatı’da staj yapmak istediklerine dair kısa bir yazıyı paylaşarak başvuru yapabilirler.
  • Staj yapmak isteyen kişilerle staja başlamadan önce yüz yüze ya da skype üzerinden görüşme yapılır. Bu görüşme stajyer ile ön tanışmaya vesile olduğu gibi özellikle yurtdışından başvuran kişilerin Türkçesi’nin düzeyini de görebilmemizi sağlamaktadır.
  • Mor Çatı’ da staj deneyiminin tamamlanabilmesi ve çalışmadan verim alınabilmesi için, en az 3 ay boyunca haftada 5 gün veya 6 ay haftada 3 günolacak şekilde bir staj programı belirlenir. Belirtilen sürelerden daha kısa olan staj başvuruları Mor Çatı’nın staj politikasına uymamaktadır.
  • Mor Çatı sadece hafta içi 09:30 ile 17:00 arasında faaliyet göstermektedir. Dayanışma merkezinde staj yapacak kişilerin bu gün ve saatlerde destek vermesi beklenir. Sığınakta destek verecek olan kişilerin çalışma saatlerinde farklılıklar olabilmektedir.