Skip to main content
Basın Açıklamaları

15 Kasım’da Gebze Adliyesi’ndeyiz: Dava Takibine Çağrı

By 14 Kasım 2022No Comments

14 yıldır süren tecavüz davasının cezasızlıkla sonuçlanmaması için tüm kadınları bizimle birlikte bu davayı takip etmeye çağırıyoruz!

2009 yılında bir kadın bir iş adamı tarafından tecavüze uğramıştı. Mahkemeye sunulan onlarca delille 10 yıllık hukuk mücadelesi sonunda tecavüzcünün cezası kesinleşmişti. Fail başka bir tecavüze teşebbüs olayından hüküm giymesine rağmen 2009’da gerçekleşen tecavüz nedeniyle bir gün bile tutuklanmamış, hakkında yıllarca devam eden yakalama kararına rağmen “bulun-a-mamıştı”. Sanık ve Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı olağanüstü kanun yoluna başvurdu ve Yargıtay Ceza Genel Kurulu tecavüz olayını esastan dahi incelemeksizin “usulen” kararı bozup yakalama kararını kaldırarak tecavüzcüyü adeta cezasızlıkla ödüllendirdi. Usulü bozma kararı hukuk kurallarına ve yargı bağımsızlığı ilkesine tamamen aykırı olsa da 14. yılını doldurmak üzere olan bu olay için en kötü ihtimalle zamanaşımı hükümlerinin işletilmeye çalışıldığını açık ve net bir şekilde görmekteyiz. Bu, kadınların özellikle nüfuz sahibi erkekler tarafından maruz kaldığı her türlü şiddete karşı hukuk kurallarının işletilmediğinin ilanıdır.

Yerel mahkemenin verdiği ceza kararında ısrar etmesi için, tüm kadınları, 15 Kasım Salı günü, saat 09.35’te, Gebze Adliyesi 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek davayı takibe çağırıyoruz.

Leave a Reply

16 − twelve =