Skip to main content
Basın Açıklamaları

İŞTAR Basın Açıklaması – 15 Ocak 2013

By 25 Haziran 2013Mart 1st, 2020No Comments

Bizler, kadına yönelik şiddete karşı mücadele eden, kadınların şiddetten uzak yeni yaşamlar kurulabilmesi için sığınak ve dayanışma merkezi faaliyeti yürüten kadın örgütleri olarak  İŞTAR’lı kadınlarla  dayanışmak için buradayız.

BASINA VE KAMUOYUNA 

Bizler, kadına yönelik şiddete karşı mücadele eden, kadınların şiddetten uzak yeni yaşamlar kurulabilmesi için sığınak ve dayanışma merkezi faaliyeti yürüten kadın örgütleri olarak  İŞTAR’lı kadınlarla  dayanışmak için buradayız.

Son dönemde yoğunlaşan baskıcı uygulamalara, alanda çalışan kadınlara yönelik engellemelere, tutuklamalara, gözaltılara dikkat çekmek için buradayız. Bu uygulamaların en somut örneği Akdeniz Belediyesi İştar Kadın Dayanışma  Merkezi gönüllülerinin tutuklanması, merkezdeki evrak ve dosyalara el konulmasıdır.

Bu durum, özellikle Kürt kadınların çalıştığı yerlerde “kadın çalışmalarının meşruiyetini” gölgelemekte, şiddet gördüğü için özel alanından çıkan, zoru başaran kadınların “yeniden güvenli-kutsal ailelerine  dönmek” zorunda kalmalarına yol açmaktır. Akdeniz Belediyesi İştar Kadın Dayanışma Merkezi gönüllüsü kadınların tutuklanması, kadınların siyaset yapmasını engelleme girişimlerinin bir örneğidir.

İŞTAR’da şiddete maruz kalan kadınlarla dayanışma oluşturan sosyologlar, sosyal çalışmacı kadınlar göz altına alınmış, şiddet nedeniyle İştar Dayanışma Merkezi’ne başvuran kadınların  gizli kalması gereken, başvuru raporlarına, özel dosyalarına el konulmuştur. Bu durum dayanışma merkezi ve sığınakların en temel ilkelerinden olan gizlilik ve güvenliğin ihlal edilmesidir. Şiddetten kaçan kadınların bilgileri özel ve gizlidir.

Şiddetten kaçan kadınların en güvendiği yerlerden birisi, Sığınak ve Dayanışma Merkezleridir.  Kadınlar, gizli kalacağından emin olarak sosyal çalışmacılarla paylaştıkları en özel bilgilerinin, emniyet teşkilatının elinde olmasından kaygı duymaktadır.  Güvenlik güçlerinin el koyduğu  gizli olması gereken bu dosyalar, kimlerin eline geçebilir, hangi amaçlarla kullanılır endişesi içindeyiz.  Polisin el koyduğu İştar Dayanışma Merkezi Dosyalarının derhal geri verilmesini  ve kadın örgütlerinin üzerindeki baskı politikalarına son verilmesini istiyoruz.

Bizler,  Kurultay Katılımcıları olarak, Mersin’de bulunan İştar’lı kadınlarla dayanışma içinde olacağımızı bildiriyoruz  ve   süreci yakından takip edeceğimizi  kamuoyuna duyuruyoruz.

Yaşasın Kadın Dayanışması!

Leave a Reply