Skip to main content
Basın Açıklamaları

Rosa Kadın Derneği’ne Yapılan Saldırı Kadına Yönelik Şiddetle Mücadeleye Müdahaledir

By 22 Mayıs 2020No Comments

Kadın Sığınakları ve Da(ya)nışma Merkezleri Kurultayı bileşenlerinden, Diyarbakır’da kadına yönelik şiddet alanında mücadele eden bağımsız kadın örgütü Rosa Kadın Derneği üyesi kadınlar bu sabah gözaltına alındı. Dernek belgelerinin yanı sıra şiddete maruz kaldıkları için dernekten destek almış kadınların gizli kalması gereken bilgilerine el koyuldu.

Kurultay bileşeni bağımsız kadın örgütleri olarak Türkiye’nin farklı illerinde şiddete maruz kalan kadınlarla dayanışma kuruyoruz. Şiddet başvuruları alıyor ve şiddete uğrayan kadınlara ihtiyaçları doğrultusunda destekler veriyoruz. Kamu kurumları tarafından şiddetten uzaklaşmak isteyen kadınlara verilmeyen destekleri sağlayan, Diyarbakır’da şiddete maruz kalan kadınların şiddetten uzaklaşarak güçlenmelerini sağlamak için çalışmalar yürüten Rosa Kadın Derneği’nden kadınlara yapılan bu saldırı sadece kadına yönelik şiddete karşı kadınların örgütlü mücadelesine değil aynı zamanda şiddetten uzaklaşmak isteyen kadınların mücadelesine de müdahaledir. Dernekten destek alan kadınların bilgilerine el konulması gizliliği ihlal ettiği gibi kadınların güvenliklerini de tehdit etmektedir.

Bizler OHAL ve devamında gelen kayyum atamalarıyla değişen yönetimler eliyle kapatılan dayanışma merkezleri ve sığınakların yeniden açılması, var olanların korunması, alanda deneyimli kadınların görev yerlerinin değiştirilmemesi ve kadınların güvenliğini sağlamak için gizliliğinin sağlanması gerektiğini her yıl yaptığımız Kurultaylar’ın Sonuç Bildirgeleri’nde defalarca dile getirdik, dile getirmeye devam ediyoruz. Dayanışma kurduğumuz, şiddete karşı mücadelemizde ortaklaşa çalışmalar yürüttüğümüz arkadaşlarımızın yanındayız. Kadın mücadelesi için çalışan kadınlara ve örgütlere karşı yapılan her saldırı kadın mücadelesine saldırıdır. Gözaltıların derhal serbest bırakılmasını, el konulan belgelerin iade edilmesini ve kadınların gizliliğini tehdit edecek her türlü zararın giderilmesini talep ediyoruz.

Kurultay bileşenlerinden kadın örgütleri:

Adana Kadın Dayanışma Merkezi ve Sığınma Evi Derneği (AKDAM)

Antalya Kadın Danışma Merkezi ve Dayanışma Derneği

Aydın Söke Kadın Sığınma Derneği

Bodrum Kadın Dayanışma Derneği

Buca Evka-1 Kadın Kültür ve Dayanışma (BEKEV)

Çanakkale Kadın El Emeğini Değerlendirme Dern. ve Kadın Danışma Merkezi (ELDER)

Çiğli Evka-2 Kadın Kültür Derneği (ÇEKEV)

Edirne Kadın Merkezi Dayanışma Derneği (EKAMEDER)

Fethiye Kadın Danışma ve Dayanışma Derneği

İzmir Kadın Dayanışma Derneği

Kadın Dayanışma Vakfı

Kadınlarla Dayanışma Vakfı (KADAV)

Koza Kadın Derneği

Mersin Bağımsız Kadın Derneği (BKD)

Mor Çatı Kadın Sığınağı Vakfı

Mor Salkım Kadın Dayanışma Derneği

Muğla Emek Benim Kadın Derneği

Şanlıurfa Yaşamevi Kadın Dayanışma Derneği

Uluslararası Göçmen Kadınlar Dayanışma Derneği (UGKDD)

Yaşam Kadın Çevre Kültür ve İşletme Kooperatifi (YAKA-KOOP)

Leave a Reply