Skip to main content
Haberler

18.Kadın Sığınakları ve Da(ya)nışma Merkezleri Kurultayı, 325 Kadının Katılımıyla Ankara’da Gerçekleşti

By 17 Kasım 2015No Comments

Türkiye’de kadına yönelik aile içi erkek şiddetine karşı mücadele veren kadınların en geniş platformu olan Kadın Sığınakları ve Da(ya)nışma Merkezleri Kurultayı’na 41 ilden,  60  kadın örgütünden, 53 kamu kurumu ve belediyeden 325 kadın katıldı.

Türkiye’de kadına yönelik aile içi erkek şiddetine karşı mücadele veren kadınların en geniş platformu olan Kadın Sığınakları ve Da(ya)nışma Merkezleri Kurultayı’na 41 ilden,  60  kadın örgütünden, 53 kamu kurumu ve belediyeden 325 kadın katıldı.

Bu yıl, onsekizincisi düzenlenen Kurultay, “Erkek Şiddetine Karşı Kadınların Kolektif Gücü: Dayanışma ve Mücadele Alanlarımız” başlığı altında, 14-16 Kasım tarihlerinde Kadın Dayanışma Vakfı’nın ev sahipliğinde Ankara’da  gerçekleşti.

Kadın Dayanışma Vakfı’ndan Pınar Çetinkaya’nın yaptığı açılış konuşması ile başlayan Kurultay tebliğlerin sunulması, atölye çalışmalarının gerçekleşmesi ve atölye sonuç bildirgelerinin sunulması ile devam etti. 

Birinci gün, Ayça Kurtoğlu ve Hatice Erbay, “Yaşamak için Dayanışmaya ve Barışa İhtiyaç Duyuyoruz”; Feyza Çanaklı ve Ayşegül Taşıtman, “İstanbul Feminist Kolektif (İFK) Tarafından Hazırlanan ‘Hayatlarımıza Sahip Çıkıyoruz ’Raporları Ne Anlama Geliyor?”;  Ayça Kurtoğlu ve Gökçe Bayrakçeken, “KYŞ ile mücadelede Ulusal Eylem Planının Yeri: Toplumsal Cinsiyet Anaakımlaştırma, Katılım ve İzleme”;  Gökçeçiçek Ayata, “Birlikte Düşünme Denemesi: KYŞ ile Mücadelede İstanbul Sözleşmesi’ni Nasıl Kullanabiliriz?” başlıklı tebliğler sundular. 

İkinci gün, 10 Ekim’de Ankara katliamında öldürülenleri anmak için bombanın patladığı yerde kısa bir anma gerçekleştirildi. Bombaların kadınların hayatlarına düştüğü ve kadınlar olarak savaşa karşı mücadele etmeye devam edileceğinin belirtildiği kısa bir konuşmanın ardından, kadınlar bombanın patladığı yere karanfiller bıraktılar. Anmanın ardından,    “Kadın ve LBT Mahpuslarla Nasıl Bir Dayanışma?”, “Savaş ve Çatışma Ortamında Şiddetle Mücadele” ,  “Üreme ve Ürememe hakkımız: Kadın Cinselliğine Devlet Müdahalesi”, “Feminist Yöntemlerle Da(ya)nışma Merkezi”, “Feminist Yöntemlerle Sığınak”,  başlıklı atölye çalışmaları gerçekleştirildi. Kadınlar, ilk gün tebliğlerin ardından açılan tartışma konularını atölyelerde derinlemesine tartışma fırsatı buldu. 

Üçüncü gün ise, atölye sonuç bildirgeleri sunuldu ve her bir atölye tüm katılımcıların katkısı ile yeniden tartışıldı. Atölye sonuç bildirgelerinden çıkan başlıklardan Kurultay Sonuç Bildirgesi’nin içeriği ve politik hattı belirlendi. 

Kurultay Sonuç Bildirgesi, Kurultay bileşeni örgütlerin, Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü ortak basın açıklaması olarak, 25 Kasım’da tüm kamuoyu ile paylaşılacaktır. 

Kurultay’da ayrıca, Savaş ve Çatışma Ortamında Şiddetle Mücadele Atölyesi’nin önerisi ile, ablukaların ortadan kaldırılması, savaş ve çatışma ortamının sona erdirilmesi, kadınların müdahil olduğu barış politikalarının derhal gündeme alınması ve kalıcı barış ortamının sağlanması taleplerinde bulunan ve Türkiye’yi uluslararası yükümlülüklerini yerine getirmeye çağıran bir basın açıklaması da yapıldı. IŞID’in Pariste gerçekleştirdiği saldırıya da değinilen açıklamada, IŞİD terörünün ve zihniyetinin özellikle kadınlar için daha da fazla tehlike arz ettiği  vurgulandı. 

Kurultay, “Dünya yerinden oynar, kadınlar özgür olsa” ve “Yaşasın kadın dayanışması” sloganları arasında sonlandı.

Kadın Sığınakları ve Danışma/Dayanışma Merkezleri Kurultayı Ana Bileşenleri

 1. Adana Kadın Dayanışma Merkezi Ve Sığınma Evi Derneği (AKDAM)
 2. Adıyaman Yaşam Derneği (AKAYDER)
 3. Antalya Kadın Danışma Merkezi Ve Dayanışma Derneği
 4. Aydın Söke Kadın Sığınma Derneği
 5. Bodrum Kadın Dayanışma Derneği 
 6. Buca Evka-1 Kadın Kültür ve Dayanışma (BEKEV)
 7. Çanakkale Kadın El Emeğini Değerlendirme Derneği ve Kadın Danışma Merkezi (ELDER)
 8. Çiğli Evka-2 Kadın Kültür Derneği (ÇEKEV)
 9. Diyarbakır Selis Kadın Derneği
 10. Diyarbakır Ergani Selis Kadın Derneği
 11. Diyarbakır Ceren Kadın Derneği
 12. Fethiye Özgür Kadın ve Yaşam Derneği
 13. Gökkuşağı Kadın Derneği
 14. İzmir Kadın Dayanışma Derneği
 15. Kadın Dayanışma Vakfı
 16. Kadınlarla Dayanışma Vakfı (KADAV)
 17. Mersin Bağımsız Kadın Derneği (BKD)
 18. Mor Çatı Kadın Sığınağı Vakfı
 19. Mor Salkım Kadın Dayanışma Derneği 
 20. Muş Kadın Derneği (MUKADDER)
 21. Muş Kadın Çatısı Derneği
 22. Nevşehir Kadın Derneği
 23. Şanlıurfa Yaşamevi Kadın Dayanışma Derneği

 

Leave a Reply