Skip to main content
Haberler

"İki Soluk Arası Dayanışma" sergisi izleyiciyle buluştu

By 1 Mart 2017No Comments

30 kadın sanatçının Mor Çatı’ya bağışladığı eserlerin sergilenip, satışa sunulduğu “İki Soluk Arası Dayanışma” Sergisi 24 Şubat’ta Zapata Moda’da izleyici ile buluştu. 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’ne yaklaşırken Mor Çatı bu kez de kadın sanatçılarla bir dayanışma ağı kurdu. Küratör ve sanatçı Arzu Yayıntaş’ın Mor Çatıyla dayanışmak için kadın sanatçılara yaptığı çağrıya yanıt veren 30 kadın sanatçının desteğiyle gerçekleşen “ İki Soluk Arası Dayanışma” Sergisi’ne ilgi büyüktü. Yasemin Temizarabacı’nın yaptığı açılış konuşmasının ardından Azra Deniz Okyay’ın yönettiği Sulukule Mon Amour filminin gösterimi gerçekleştirildi. 

30 kadın sanatçının Mor Çatı’ya bağışladığı eserlerin sergilenip, satışa sunulduğu “İki Soluk Arası Dayanışma” Sergisi 24 Şubat’ta Zapata Moda’da izleyici ile buluştu.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü’ne yaklaşırken Mor Çatı bu kez de kadın sanatçılarla bir dayanışma ağı kurdu. Küratör ve sanatçı Arzu Yayıntaş’ın Mor Çatıyla dayanışmak için kadın sanatçılara yaptığı çağrıya yanıt veren 30 kadın sanatçının desteğiyle gerçekleşen “ İki Soluk Arası Dayanışma” Sergisi’ne ilgi büyüktü. Yasemin Temizarabacı’nın yaptığı açılış konuşmasının ardından Azra Deniz Okyay’ın yönettiği Sulukule Mon Amour filminin gösterimi gerçekleştirildi. 

Mor Çatı daha önce farklı projeler için kadın sanatçı, illüstratör ve tasarımcılarla işbirliği yapmıştı ama ilk kez bu kadar büyük bir sanatçı grubuyla ortak bir projede buluştu.  Sergiye katkı sunan sanatçılardan Zeyno Pekünlü sergiye katılmasının amacını şöyle dile getirdi:

“Mor Çatı yalnızca şiddetsiz bir yaşama geçmek isteyen kadınlara sunduğu dayanışma ağlarıyla değil, aynı zamanda kendi kendisini ve gönüllülerini örgütleme biçimi ve ilkeleriyle de hepimiz için önemli bir örnek olmuştur. Bu sergiye senelerdir pek çok kadının hayatını etkilemiş olan Mor Çatı’yla dayanışmak ve ufak da olsa bir katkı yapabilme umuduyla dahil oldum.”

Işıl Güleçyüz de  Türkiye’nin en önemli sorunlarından biri  olarak gördüğü kadına yönelik şiddetle mücadele eden  Mor Çatı yararına düzenlenecek bu sergide yer alması için davet geldiğinde,  sergiye heyecanla dahil olduğunu ifade etti. 

Elif Varol Ergen ve Beyza Boynudelik ise kadın dayanışmasının önemine dikkat çektiler. Elif Varol Ergen kendi eserlerinde de vurguladığı kadın dayanışmasının  bu Sergiyle  de parçası olabildiği için mutlu olduğunu paylaştı:

“Kadın sorunlarını daha çok kişisel olarak ele almaya çalışıyorum, figürlerimin tümü kadın. Çizdiğim asi kızların bir sergide başka bir kadına yardım edebileceği düşüncesi benim islerimi tamamlayan bir parça oldu sanki…  Çok mutluyum bu etkinlikte yer aldığım için. Gelecekte her zaman dayanışmaya hazır olduğumu da eklemek isterim. “

Beyza Boynudelik ise kadınların zaten güçlü olduğunu ama beraberken daha da güçlü olduklarını vurguladı:

“Hep beraber o kadar güçlüyüz ki… Kadın zaten gücünü her türlü eyleminde içinde hisseden bir varlık, iş ki diğer cinsdaşları tarafından da desteklendiğini, arkasında durulduğunu bilsin, yapamayacağı şey, kurtulamayacağı sıkıntı yok! Bu güvenle ve yaratılan farkındalık ortamıyla tüm zorlukları aşarız biz. Toplumun her katmanında bu bir arada duruşa ihtiyacımız var aslında, yapıp eden, üreten ve ayakta kalmaya çalışan bireyler olarak biz kadınlar, her bir diğer cinsdaşımıza empati yapmaya ve yalnız olmadığını göstermeye – ve kendimiz de hatırlamaya – devam edeceğiz, dayanışmanın yolu buradan geçiyor.

İyi ki de oluşumun bir parçasıyım şimdi.”

27 orijinal eserin yanı sıra 29 eserin de kartpostalının  sergilenip satıldığı Sergi’den elde edilen gelir, Mor Çatı’nın dayanışma merkezi ve sığınağına başvuran kadın ve çocuklara psikolojik, hukuksal ve sosyal destek verilmesine katkı sağlayacak. 

Sergi  24 Mart’a kadar  Zapata Moda’da görülmeye devam edecek. Bu süre içerisinde eser ve kartpostallardan satın alarak Mor Çatı’ya destek olabilirsiniz. Kartpostal satışı sergi sonrasında da Mor Çatı Dayanışma Merkezi’nden ve morhipo’dan  devam edecek. 

Satışı devam eden eserlerin görsellerini aşağıda görebilirsiniz.

Mor Çatı’ya destek olan sanatçılar alfabetik sıra ile Arzu Yayıntaş, Ayşecan Kurtay, Azra Deniz Okyay, Balca Ergener, Beyza Boynudelik, CANAN, Çiğdem Yılmaz, Didem Ünlü, Elif Varol Ergen, Ekin Saçlıoğlu, Fulya Çetin, Gözde İlkin, Gülçin Aksoy, Güneş Terkol, H.Berrin Simavlıoğlu, Işıl Güleçyüz, Lara Ögel, Nalan Yırtmaç, Neriman Polat, Nurcan Gündoğan, Özgür Çimen, Özlem Şimşek, Peri Demirbaş, Sevil Tunaboylu, Şafak Şule Kemancı, Tuse Tamer, Ülgen Semerci, Yasemin Özcan, Yeşim Ağaoğlu, Zeyno Pekünlü.

{imageshow sl=11 sc=1 /}

Leave a Reply