Skip to main content
Haberler

Mor Çatı kurucularından Canan Arın’ın davasında 3. yargı paketinin geçici 1. maddesi uygulandı: Çocuk yaşta evlilik örneği vermek, suç mu değil mi yargı karar veremedi!

By 30 Mayıs 2013No Comments

Demokles’in kılıcı kadın hareketinin tepesinde 3 yıl sallanacak! “Basın suçlarına af” diye lanse edilerek yürürlüğe sokulan bu maddeye göre,  hakkında 5 yıl hapis cezası istenen Canan Arın, 3 yıl içinde herhangi bir suçtan yargılanırsa dava kaldığı yerden devam edecek ve hüküm giyecek! Bugün Antalya’da görülen davanın 3. duruşmasında Canan Arın’a Türkiye’den ve Türkiye dışından çok sayıda kadın ve kadın örgütü destek verdi.

Demokles’in kılıcı kadın hareketinin tepesinde 3 yıl sallanacak!

“Basın suçlarına af” diye lanse edilerek yürürlüğe sokulan bu maddeye göre,  hakkında 5 yıl hapis cezası istenen Canan Arın, 3 yıl içinde herhangi bir suçtan yargılanırsa dava kaldığı yerden devam edecek ve hüküm giyecek!

Bugün Antalya’da görülen davanın 3. duruşmasında Canan Arın’a Türkiye’den ve Türkiye dışından çok sayıda kadın ve kadın örgütü destek verdi. 

Kararı eleştiren Arın’ın avukatları, ” Hakime, ‘küçük yaştaki çocuklarla evlenmek mi, bu evlilikleri savunmak mı, yoksa eleştirmek mi suçtur? Hangisinde kamu yararı bulunmaktadır?’ diye sorduk, yanıtı geçici 1. maddeyi uygulamak oldu. Yargının beraat kararı vermesi gerekirken, pek çok toplumsal etki ve mahalle baskısı altında böyle mahcup bir karar çıktı” dedi.

Kararı temyiz edeceklerini söyleyen Arın’ın avukatları şu açıklamayı yaptı: “Uygulanan (6352 sayılı kanun) geçici 1. maddenin içinde “basın ve yayın yoluyla ve sair düşünce ve kanaat açıklamaktan” söz ediliyor. Biz ise; “bu kanaat açıklamak dahi bile değildir” diyoruz. Çünkü müvekkilimiz, küçük yaşta evlenen / evlendirilen “çocuk gelin” lerin sorununa değinerek, bunun cinsel suç olduğuna dikkat çekmiş ve bunu örneklerle güçlendirmiştir.  Nitekim İslam peygamberinin 9 yaşındaki Ayşe, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün 15 yaşındaki Hayrünnisa’yla evlenme örneğinin yanı sıra Danimarka ve İzlanda örneklerini de aktarmıştır ki, bu örnekler zaten bilinen, çoktan kamusallaşmış örneklerdir. Canan Arın’ın Antalya Barosu’nun eğitim seminerindeki konuşmasında yaptığı, düşünce ve kanaat hürriyetini açıklamak dahi değildir, sadece ve sadece yasanmış /olmuş örnekleri yani yalın gerçekleri sıralamaktır. Bu nedenle, bu mevzu ifade özgürlüğü alanına bile girmezken, bu maddeye dayanılarak karar verilmiştir. Biz tereddütsüz açık ve kesin bir beraat kararı verilmesini istedik. Ancak çocuk yaşta evlilik örneği vermek suç mu değil mi yargı karar veremedi! Kadın hareketinin tepesinde 3 yıl boyunca Demokles’in kılıcı gibi sallanacak bir karar çıktı. Çünkü bu davada yargılananın Canan Arın değil, “çocuk gelin” lerin yaşadığı cinsel istismara ve şiddete dikkat çeken, kadına yönelik erkek şiddetine karşı mücadele eden bütün kadınlardı!” 

Canan Arın’a destek için bugün Antalya adliyesinin önünde buluşan kadınlar da kararı eleştirerek; “Canan Arın’la dayanışmaya ve erkek şiddetine karşı mücadeleye devam etmekte kararlıyız. Bu hukuksuz süreç kadın dayanışmasının gücünü, bir kez daha söyleyecek sözümüzün olduğunu ortaya koymuştur” dediler.

 

Leave a Reply