Skip to main content
MOR MUHABBETLER

20 Şubat Cumartesi 15.30'da Mor Muhabbet'te buluşuyoruz!

By 12 Şubat 2016No Comments

Sevgili arkadaşlar, 20.02.2016 cumartesi saat 15.30’da Mor Muhabbet’imize davet etmek isteriz. Sınır Tanımayan Kadınlar grubundan Emel Çoskun, Meltem Öztürk ve Gülçin Özbay bizimle olacak. “Türkiye’deki göçmen kadınların yaşadıkları çok boyutlu ayrımcılık ve bununla mücadele yolları”

Sevgili arkadaşlar, 

20.02.2016 cumartesi saat 15.30’da Mor Muhabbet’imize davet etmek isteriz. Sınır Tanımayan Kadınlar grubundan Emel Çoskun, Meltem Öztürk ve Gülçin Özbay bizimle olacak:

“Türkiye’deki göçmen kadınların yaşadıkları çok boyutlu ayrımcılık ve bununla mücadele yolları”

Göçmen kadınlar yasaların ve toplumsal yargıların beslediği eşitsizlik ve ayrımcılık ile sadece işyerlerinde değil, sosyal yaşamlarının her alanında karşı karşıya kalıyorlar. Türkiye’deki göçmen kadınlara yönelik ayrımcılığın yasal ve toplumsal cinsiyet temelli dayanakları, yaşadıkları güvencesizlik ve karşılaştıkları sorunlar çok boyutlu. Çoğu göçmen kadın vizesiz, izinsiz kısaca kağıtsız yaşamak zorunda bırakılırken kayıtdışı ve güvencesiz işlerde çalışmaya zorlanıyorlar. Genellikle kapalı ya da ev-içi alanlarda çalışan çoğu göçmen kadın ciddi emek sömürüsünün yanı sıra cinsel taciz, duygusal, fiziksel ve ekonomik şiddet ile mücadele etmek zorunda bırakılıyorlar. Özellikle siyah kadınlar için ırkçılık da önemli bir tehdide dönüşüyor. Tüm bunlara rağmen, sınırdışı edilme korkusuyla çoğu kadın yaşadığı ayrımcılığı ve hatta tecavüzü şikayet bile edemiyor.

Sınır Tanımayan Kadınlar, Türkiye’de yaşayan göçmen kadınların hem kadın hem de göçmen olmalarından kaynaklı yaşadıkları sorunlar konusunda gündem yaratmak ve politika üretmek amacıyla 2012’de kurulan bir kadın dayanışma grubudur.  

Gelin, hep beraber konuşalım, tartışalım, fikir üretelim!

Mor Çatı Dayanışma Merkez’inde:
Katip Mustafa Çelebi Mahallesi
Anadolu Sokak 23, 3.kat
Beyoğlu / Taksim
Kroki: https://morcati.org.tr/tr/iletisim

Sevgiler
Mor Muhabbet Ekibi

 

 

Leave a Reply