Skip to main content
MOR MUHABBETLER

Mor Muhabbet: Cumartesi 19.09. saat 15.30 Kamp Armen'de

By 16 Eylül 2015No Comments

“1915-2015 : Toplumsal Cinsiyete Dayalı Şiddeti Nasıl Düşünebiliriz?” Ayşe Gül Altınay
“Kamp Armen – tarih ve mücadeleleri, bir kadın perspektifi” Beyhan Demir

“1915-2015 : Toplumsal Cinsiyete Dayalı Şiddeti Nasıl Düşünebiliriz?” Ayşe Gül Altınay
“Kamp Armen – tarih ve mücadeleleri, bir kadın perspektifi” Beyhan Demir

19 Eylül Cumartesi günü, 1915’ten bugüne toplumsal cinsiyete dayalı şiddetin izlerini nasıl sürebileceğimizi, savaş-soykırım-milliyetçilik-toplumsal cinsiyete dayalı şiddet arasındaki ilişkileri Ayşe Gül Altınay’ın paylaşacağı sorular eşliğinde Kamp Armen’de konuşacağız. 

2007 yılında Ermeni olduğu için ve toplumun ırkçı ve milliyetçi kalıp yargılarının karşısında duran yazıları sebebiyle suikasta kurban giden gazeteci Hrant Dink ve Rakel Dink gibi kişilerin çocukken yaşadıkları, Ermeni çocuklarının kendi elleriyle, emeğiyle, hayal gücüyle kendi Atlantis’lerini yaratmak üzere inşa ettikleri Tuzla Ermeni Yetimhanesinde; asıl adıyla Kamp Armen’de bu konuyu kadınlarla konuşmanın çok daha anlamlı olduğunu düşünüyoruz ve hasır altı edilmeye çalışılan, konuşulmamış bir tarihin bugüne etkilerini toplumsal cinsiyet perspektifiyle gündeme alacağız.

Gedikpaşa Ermeni Protestan Kilisesi Vakfı’nın boş olan bu araziyi satın almasıyla Ermeni çocukları için yetimhane haline getirilen, çocukların yazlarını geçirecekleri bir alanın yaratıldığı Kamp Armen, 23 Şubat 1979’da Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün, Gedikpaşa Ermeni Protestan Kilisesi Vakfı’na ait tapunun iptal edilmesini ve eski sahibine geri verilmesine yönelik verdiği kararla açılan dava sonucunda eski sahibine geri verilir. O zamandan beri terk edilen ve kendi haline bırakılan Kamp Armen, Ermeni çocuklarından çalınan bir tarihi içinde barındırıyorken bundan 26 yıl sonra yani 28 Nisan 2015’te otel yapılacağı gerekçesiyle yıkılma sürecine girer. Ama buradaki tarihi yıktırmamak, Ermenilerin hak ve taleplerini duyurmak, soykırıma karşı durmak üzere o günden itibaren devletin ırkçı, çoğulcu ve totaliter tutumu ve rant politikalarına yönelik olarak aylardır süren Kamp Armen’deki direnişin nasıl örüldüğünü ve şu andaki durumu da Beyhan Demir’den dinleyeceğiz.

Tüm kadınları Kamp Armen’deki toplumsal cinsiyet perspektifiyle zaman ve hafıza yolculuğuna çıkacağımız Mor Muhabbete bekleriz.

Yer: Kamp Armen
Ne zaman: 19 Eylül, Cumartesi Saat: 15.30

Nasıl gideceğiz?
Saat 13.00’de Kadıköy otobüs durağında buluşuyor, saat 13.15’te Kadıköy’den kalkan 130 T ile Kamp Armen’e gidiyoruz. 

Sevgiler
Mor Muhabbet Ekibi

 

Leave a Reply