Skip to main content
MOR MUHABBETLER

Mor muhabbet: "Ders kitaplarında toplumsal cinsiyet"

By 31 Aralık 2013No Comments

4 Ocak Cumartesi günü, saat 15.00’te Mor Çatı gönüllüsü Firdevs Gümüşoğlu “Ders kitaplarında toplumsal cinsiyet” çalışmasını sunacak.

4 Ocak Cumartesi günü, saat 15.00’ te Mor Çatı gönüllüsü Firdevs Gümüşoğlu “Ders kitaplarında toplumsal cinsiyet” çalışmasını sunacak. Sunum sonrasında hep beraber Türkiye’de ve dünyanın farklı farklı köşelerinde toplumdaki kadına yönelik şiddetin zeminini hazırlayan ve bu şiddeti yeniden üreten mekanizmaları konuşacağız.

Nerede?: Mor Çatı Dayanışma Merkezimizde

Adres ve kroki için linke tıklayabilirsiniz: https://morcati.org.tr/tr/iletisim

Çalışmanın Özeti:

DERS KİTAPLARINDA TOPLUMSAL CİNSİYET

Firdevs Gümüşoğlu

Özet:

Eğitim toplumsal yapının ve ilişkilerin sürdürülmesinde önemli bir yere sahiptir. Eğitim kurumları, bir yandan üretime ve emeğin yeniden üretimine, diğer yandan toplumsal cinsiyet rollerinin kuşaktan kuşağa aktarılmasına katkı sağlar. Özellikle ilköğretimde okutulan, temel eğitim materyallerinden olan ders kitaplarının çocukların toplumsallaşmadaki işlevi yadsınamaz. Ders kitaplarında sadece bilgi aktarımı yapılmaz, geçmişe ait, toplumda halen geçerli olan ve geleceğe ilişkin davranış kalıpları çocuklara benimsetilir. Bu bağlamda, ders kitapları, okul çocuklarında toplumsal cinsiyet rollerinin içselleşmesini, pekiştirilmesini ve normalleşmesini sağlar.

Bu çalışmada, Cumhuriyet tarihi boyunca ilköğretim ders kitaplarında toplumsal cinsiyet rollerindeki değişim ele alınmakta ve tartışılmaktadır. Ders kitaplarındaki kadın ve erkek kimlikleri; sözcükler, cümleler, metinler, resimler ve fotoğraflardan hareketle değerlendirilmektedir. Ayrıca ders kitaplarında kadın ve erkeğin, özel ve kamusal alandaki görünürlüğü, üretim ve yeniden üretim sürecindeki konumları, bilgi ve öğrenme süreçleriyle ilişkileri çözümlenmektedir

 

Leave a Reply