Skip to main content
MOR MUHABBETLER

Mor Muhabbet: "Kadınlara Yönelik Şiddet ve Ev İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye Dair Avrupa Konseyi Sözleşmesi (İstanbul Sözleşmesi)"

By 8 Aralık 2014No Comments

Mor Muhabbet Buluşmalarında bu hafta, 13 Aralık Cumartesi saat 15.00’te İstanbul Sözleşmesi üzerine konuşuyoruz.

Sevgili Kadınlar,

Mor Muhabbet Buluşmalarında bu hafta, 13 Aralık Cumartesi saat 15.00’te İstanbul Sözleşmesi üzerine konuşuyoruz.

Mor Muhabbet’te çeşitli kadın örgütlerinden aktivist/feminist kadınların bir araya gelerek oluşturdukları İstanbul Sözleşmesi İzleme Grubu’ndan Şehnaz Kıymaz bizlere sözleşme ile ilgili bilgi verecek.

Türkiye tarafından 25 Kasım 2011 tarihinde çekincesiz imzalanan ve 1 Ağustos 2014 tarihinde yürürlüğe giren İstanbul Sözleşmesi’nin uygulanması için idari yapının sözleşmeye göre düzenlenmediği ülkemizde, halen yasa uygulayıcılarının da sözleşmeyi uygulamamak konusundaki dirençleri ile karşı karşıya bulunmaktayız.

Kadına yönelik erkek şiddetini önlemek için imzalanan uluslar arası sözleşmelerin kağıt üzerinde kalmaması, uygulamada işlerlik kazanması gerektiğinden öncelikle kadınlar olarak sözleşmenin hayatımızı ve hukukumuzu hangi açılardan etkileyeceğini öğrenme ihtiyacımız olduğunu hissediyoruz.

Alanda aktif çalışmalarıyla tanıdığımız Kadının İnsan Hakları – Yeni Çözümler Derneği’nden Şehnaz Kıymaz’ın sözleşme ile ilgili yaptığı çalışmaları aktaracağı ve Mor Muhabbetimize hepinizi bekliyoruz.

İstanbul Sözleşmesi İzleme Grubunun geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamaya ulaşmak için tıklayın.

İstanbul Sözleşmesi’nin Türkçe çevirisinin metnine ulaşmak için tıklayın.

Ne zaman?: 13 Aralık Cumartesi, 15.00
Nerede?: Mor Çatı Dayanışma Merkezi
Katip Mustafa Çelebi Mah. Anadolu Sok. No:23 D:7-8 34433 Beyoğlu / İstanbul

Kroki içinhttps://morcati.org.tr/tr/iletisim

Sevgiler

Mor Muhabbet Ekibi

 

Leave a Reply