Skip to main content
MOR MUHABBETLER

Mor Muhabbet: "Ne Zaman Boşanacaksın da Evleneceğiz" kitabının yazarı Hande Çayır ile söyleşi

By 12 Ekim 2015No Comments

Mor Muhabbet buluşmalarında bu hafta sonu Mor Çatı gönüllüsü Hande Çayır ile yeni kitabı “Ne Zaman Boşanacaksın da Evleneceğiz “i toplumsal cinsiyet ekseninde konuşacağız.

Mor Muhabbet buluşmalarında bu hafta sonu Mor Çatı gönüllüsü Hande Çayır ile yeni kitabı “Ne Zaman Boşanacaksın da Evleneceğiz “i toplumsal cinsiyet ekseninde konuşacağız. 

Klişeleştirilen bir ilişki biçiminin görünmeyen tarafı olan kuma ve metreslerin yer aldığı ilişkilerde bir yanda erkeğin gücü ve iktidarına tanık olurken diğer yanda ‘birbirinden habersiz ve güven yerine tahakküm ve iktidarın parçası olmuş’ kadınları görüyoruz. Peki bu ilişki biçimlerinde başka neler yaşanıyor, çoğunluğu genellemeye yayarak metreslerin daima kadın olduğunu söyleyebilir miyiz? Lgbtia bireyler ve kuir var oluşu yaşayanlar bu ilişkilerin neredesinde? Peki ya birilerinin metresi olan erkeklerin hikayeleri neler?  

Hem kendi hayatımızda hem de toplumda anlatılmayan, askıya alınan, susturulmaya, kapalı kapılar ardında yaşanmaya mahkum edilen bu ilişki biçim(ler)inin görünmeyen yüzleri olan metreslerin hikayelerini, bu ilişkilerde toplumsal cinsiyet inşalarının ve rollerinin yerinin nerede olduğunu, toplumsal cinsiyete dayalı şiddet biçimlerinin yaşanıp yaşanmadığını, konuyla ilgili araştırma yaparak çeşitli cinsiyet kimlikleri ve cinsel yönelimlerden metreslerle bire bir konuşarak bunu kitap haline getiren Hande Çayır’la konuşacağız.

Ne zaman?:  17.10.2015 Cumartesi, 16:00

Nerede?: Mor Çatı Kadın Sığınağı Vakfı, Dayanışma Merkezi
Katip Mustafa Çelebi Mah. Anadolu Sok. No:23 D:7-8 34433 Beyoğlu / İstanbul
https://morcati.org.tr/tr/iletisim

Sevgiler,
Mor Muhabbet Ekibi

 

Leave a Reply