Skip to main content
MOR MUHABBETLER

Mor Muhabbet: "Sığınaklar ve Da(ya)nışma Merkezleri Kurultayı üzerine konuşuyoruz"

By 17 Aralık 2015No Comments

Sığınaksız bir dünyaya nasıl ulaşırız? 1998 yılından bu yana her sene Türkiye’nin çeşitli şehirlerinde düzenlenen, feminist hareketin politik bir çıktısı ve çalışması olan Sığınaklar ve Da(ya)nışma Merkezleri Kurultayı’nda kadına yönelik aile içi şiddet alanında önemli bir bilgi ve deneyim birikimi oluşturuluyor.

Sığınaksız bir dünyaya nasıl ulaşırız? 1998 yılından bu yana her sene Türkiye’nin çeşitli şehirlerinde düzenlenen, feminist hareketin politik bir çıktısı ve çalışması olan Sığınaklar ve Da(ya)nışma Merkezleri Kurultayı’nda kadına yönelik aile içi şiddet alanında önemli bir bilgi ve deneyim birikimi oluşturuluyor. Feminist yöntemlerle düzenlenen kurultay, tüm kadın örgütleri ve feministler, belediye ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na (ASPB) bağlı kuruluşların kadına yönelik şiddetle ilgili birimleri için önemli bir kontak noktası haline gelmiş durumda.

En son bu yıl “Erkek Şiddetine Karşı Kadınların Kolektif Gücü: Dayanışma ve Mücadele Alanlarımız” ana başlığı ile gerçekleştirilen 18. Kurultay’a 41 ilden 60 kadın ve LGBTİ örgütünden 53, kamu kurumu ve belediyeden toplam 325 kadın katıldı. 

Mor Muhabbet’te ilk olarak Mor Çatı gönüllülerinden Hazal ve Ülfet ile kurultayın tarihi ve ilkelerine, ana bileşenlerine ve bugüne kadar elde edilen kazanımlarına bakacağız.

Sonrasında en son 14-16 Kasım tarihlerinde Ankara’da düzenlenen 18.Sığınaklar Kurultay’ında yapılan paylaşımlar ve düzenlenen atölyelerle ilgili MÇ kurultay katılımcılarından Cansu ve Fulya Pınar’ın deneyimleri ışığında Kurultay üzerine derinlemesine konuşacağız.

Ne zaman: 19 Aralık 2015 saat 16.00
Nerede: Mor Çatı Dayanışma Merkezi, Katip Mustafa Çelebi Mahallesi, Anadolu Sokak 23-4, Beyoğlu / Taksim 
Kroki: https://morcati.org.tr/tr/iletisim

Sığınaksız bir dünya web sayfasını bu linkten ulaşabilirsiniz: http://www.siginaksizbirdunya.org/

18. Kadın Sığınakları ve Da(ya)nışma Merkezleri Kurultayı Sonuç Bildirgesi (25.11.15 tarihinde yayınlandı):

http://www.siginaksizbirdunya.org/kurultaylar/siginaksiz-bir-dunya-sonuc-bildirgeleri/67-18-kurultay-sonuc-bildirgesi

 

Daha önceden kurultaya katılmış, katılmamış, katılmaya merak eden herkesi bekleriz 🙂 

Sevgiler 
Mor Muhabbet Ekibi

 

Leave a Reply