Skip to main content
MOR MUHABBETLER

Mor Muhabbet : "Sığınaklar ve Dayanışma Merkezleri Kurultayı"

By 20 Ocak 2017No Comments

Bu yeni yılın ilk Mor Muhabbet’inde sizlerle 19 yıldır feminist yöntemlerle yürütülen ‘Sığınaklar ve Dayanışma Merkezleri Kurultayı’ konuşmak istiyoruz. 28 Ocak Cumartesi saat 17:00’da, Mor Çatı Dayanışma Merkezinde.

Sevgili arkadaşlar, 

Bizi savaşa sürükleyen tüm erk güçlerine ve erk-ek şiddetine rağmen, feminist politika, kadın sığınakları ve kadına yönelik şiddete karşı gündemimizle devam ediyoruz.

Bu yeni yılın ilk Mor Muhabbet’inde sizlerle 19 yıldır feminist yöntemlerle yürütülen ‘Sığınaklar ve Dayanışma Merkezleri Kurultayı’ konuşmak istiyoruz.

İlk oturumda, kurultay sekretaryasından Mor Çatı gönüllüsü Yasemin Temizarabacı bize kurultay tarihine, ilkelerine, bileşenlerine, son kurultayın sonuç bildirgesine ışık tutacak. Savaş ortamının kadınların mücadele alanlarını nasıl etkilediğine de değineceğiz. Bu kurultayın, bir feminist için ve Mor Çatı’nın bir mücadele yöntemi olarak avantajlarını, stratejilerini, şanslarını, olanaklarını da ortaya çıkartacağız.

İkinci bölümde, Ekim 2016’da Adana’da 29 ilden, 68 kadın ve LGBTİ örgütü, 61 kamu kurumu ve belediyeden toplam 330 kadınların katılımıyla gerçekleştirilen kurultayda, savaşa ve diktatörlüğe itilen bu topraklarda göçmen, komşu ülkelerden savaştan kaçmak zorunda kalan sığınmacı ve mülteci kadınların durumu ile ilgili önemli tespitleri ve alınan kararları Mor Çatı gönüllümüz Gülrihan Dinç bize aktaracak. Aynı zamanda şu an İstanbul’da yeni kurulmak istenen ‘Göçmen Kadınlarla Dayanışma Derneği’ girişimi ile ilgili bize bilgi verip, Mor Çatı’nın 25 yılı aşkın kadın dayanışması deneyiminden faydalanması amacıyla, bazı soruları tartışmaya açacak.

Sığınaksız bir Dünya web site için:
http://www.siginaksizbirdunya.org/ 

25 Kasım 2016 Kurultay Sonuç Bildirgesi:
http://www.siginaksizbirdunya.org/haberler/82-19-kadin-siginaklari-ve-da-ya-nisma-merkezleri-kurultayi-sonuc-bildirgesi 

Ne zaman? Cumartesi, 28.01.2017
Saat kaçta? Saat 17.00’de
Nerede? Mor Çatı Dayanışma Merkezi;
Kroki için: https://morcati.org.tr/tr/iletisim

Daha önceden kurultaya katılmış olan, deneyimini, gözlemlerini paylaşmak isteyenleri veya bu sene ilk defa katılmayı düşünenleri, merak edenleri özellikle davet ederiz!

Hepinizi bekleriz! 

Çok sevgiler

Mor Muhabbet Ekibi 

PS: Çocuğunuz varsa ve çocuğunuzla birlikte gelmek isterseniz, oyun odamız var 🙂

PPS: Mor Muhabbetler (na trans ve trans) kadınlara açıktır.

Leave a Reply