Skip to main content
MOR MUHABBETLER

Mor Muhabbet: “Yok Anasının Soyadı”

By 15 Kasım 2013No Comments

21 Kasım Perşembe günü akşam saat 19.30’da Mor Çatı gönüllüsü Hande Çayır’ın kadınların soyadını konu aldığı çalışması ‘Yok Anasının Soyadı’ sunumuyla beraber aile kavramını, erkeklerin kadınlar üzerinde kurduğu toplumsal baskıyı, kendi algılarımız ve deneyimlerimizden yola çıkarak tartışmak üzere toplanıyoruz.

21 Kasım Perşembe günü akşam saat 19.30’da Mor Çatı gönüllüsü Hande Çayır’ın kadınların soyadını konu aldığı çalışması ‘Yok Anasının Soyadı’ sunumuyla beraber aile kavramını, erkeklerin kadınlar üzerinde kurduğu toplumsal baskıyı, kendi algılarımız ve deneyimlerimizden yola çıkarak tartışmak üzere toplanıyoruz. Aşağıda Hande’nin önsözünü ve filmin linkini bulabilirsiniz:

Belgeseller İyidir, Konuşalım: Yok Anasının Soyadı 

Kadınlar evlenince ya da boşanınca kendilerine sorulmaksızın değişen soyadları hakkında ne hissediyor? Neden çift soyadı kullanımı arttı? İki soyadı yan yana kullanıldığında erk ikiye mi katlanıyor? Yoksa bir tür direnç mi yaşanıyor? Gündelik hayat pratiklerine bu durum nasıl yansıyor? Çocuklar bu süreçten nasıl etkileniyor?

Var olan soyadı devam ettirmek, kadının aile kavramını reddetmesi olarak okunuyor. İki soyadı yan yana kullanmak, “evliyim, buradayım” anonsu gibi değerlendiriliyor.

Kocanın soyadını almak, “kimliğinden nasıl da vazgeçiverdi” gibi algılanıyor. Bazen o soyadını, bazen bu soyadını kullanmak, “şiş de yanmasın, kebap da” düşüncesini akıllara getiriyor. Sistemin işlemeyişi ya da kadınlar üzerinden kurulumu, aile olurken de kadının üstüne yük bindiriyor. Boşanma halinde kadınlardan soyadları kocaları ve devlet tarafından geri alınabiliyor. Çocuk hasar görmesin diye anneler boşanmıyor ya da okulu her aradıklarında özel hikâyelerini kamusal alanda paylaşmak durumunda bırakılıyor: “İyi günler, ben Hatice Dinçer, Okan Yılmaz’ın annesiyim…” der gibi.

Yok Anasının Soyadı (Mrs His Name) belgeseli bu kaygılardan yola çıkılarak üretildi. Konunun daha çok görünür ve tartışılır olması umuduyla…

http://vimeo.com/48432993

Tarih: 21.11.2013
Saat: 19.30
Buluşma yeri: Mor Çatı Kadın Sığınağı Vakfı Katip Mustafa Çelebi Mah. Anadolu Sok. No:23 D:7-8 Beyoğlu / İstanbul

 

Leave a Reply